Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Свет

САД ја одобрија вакцината на „Фајзер“ за деца од 5 до 11 години

Соединетите Американски Држави ја одобрија вакцината Pfizer / BioNTech за деца на возраст од пет до 11 години, отворајќи го патот за вакцинирање на милиони млади Американци.

Експертите тврдат дека вакцинацијата на младите е неопходна за враќање во нормален живот.

Оваа одлука доаѓа откако експертите на Центарот за контрола и превенција од болести (ЦДЦ) и Управата за храна и лекови (ФДА) ги процениле ризиците и придобивките од вакцинирањето на децата против Ковид-19.

Претставниците на ФДА открија дека вакцината е околу 91 процент ефикасна во спречувањето на ковид кај малите деца и дека нивниот имунолошки одговор е споредлив со оној забележан кај младите на возраст од 16 до 25 години.

Студиите не покажаа сериозни несакани ефекти.

На децата на возраст од пет до 11 години им се дава вакцина со една третина од дозата дадена на возрасни, што создава нов логистички предизвик за добавувачите на лекови и лекарите.

Се користат и помали игли, а втората доза се дава три недели по првата.

Можеби ќе ве интересира

Директорот на „Фајзер“: Годишните вакцини против ковид би биле подобри од честите бустери

M T

Силна зима ги зафати Либан, Сирија и Јордан – Починаа три деца

M T

Шефот на Фајзер: Омикронскиот бран е последниот во кој ќе имаме такви ограничувања

M T

ЕMA: Лекот на „Фајзер“ против Ковид-19 ќе биде во употреба за неколку недели

M T

Фајзер прави вакцина против сојот омикрон

M T

Девет деца загинаа во експлозија во Авганистан

M T