Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Шпанија ќе им ги врати парите на граѓаните казнети за прекршување на карантинот

На сите шпански државјани кои беа казнети поради прекршување на мерките за време на минатогодишното тримесечно заклучување ќе им бидат вратени парите, потврди шпанското министерство за внатрешни работи.

Државата се одлучи на овој потег откако Уставниот суд на почетокот на оваа година пресуди дека првата вонредна состојба во Шпанија, прогласена минатата година од 14 март до 21 јуни, во која сите граѓани, освен оние кои се вработени на специфични работни места, мораа да останат дома, била неуставна.

Во тој период, биле напишани казни од вкупно 1,1 милион евра, но не се сите исплатени.

Можеби ќе ве интересира

Животни пресврти до крајот на годината: На некои знаци им се насмевнува љубов, на некои пари

M T

ТРЕБА ДА ИМ СЕ ЗАБРАНИ ДА СЕ ПРИБЛИЖУВААТ НА ПАРИ: Овие 3 знаци не умеат со парите! Трошат и не мислат

M T

МЗ: Вкупно се аплицирани 1.620.860 дози вакцини, а ревакцинирани 46% од полнолетните граѓани во државата

M T