Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото Pixabay / илустрација
Коронавирус Centar ТОП ВЕСТИ

Варијантата „Делта плус“ на ковид е потенцијално поопасна од првата мутација?

Нова мутирана форма на коронавирус што некои ја нарекуваат „делта плус“ би можела полесно да се шири од обичната делта, велат сега британските експерти.

Британската агенција за здравствена безбедност (UKHSA) го префрли во категоријата „варијанта под истрага“, со цел да се одрази овој можен ризик.

Научниците се убедени дека постоечките вакцини треба да продолжат да работат добро за да ги заштитат луѓето.

Експертите велат дека веројатно нема да можат во голема мера да избегаат од сегашните вакцини. Сепак, официјалните лица велат дека има некои рани докази дека ова може да има зголемена стапка на раст во ОК во споредба со редовната делта.

„Овој подвид стана с common почест во Обединетото Кралство во последниве месеци и има некои рани докази дека може да има зголемена стапка на раст во Обединетото Кралство во споредба со Делта“, соопшти УКХСА.

За разлика од делта, сепак, таа сè уште не се смета за „варијанта за загриженост“ – највисоката категорија која им е доделена на варијантите според нивното ниво на ризик.

Постојат илјадници различни видови – или варијанти – на ковидови кои циркулираат низ светот. Вирусите постојано мутираат, па затоа не е изненадувачки што се појавуваат нови верзии.