Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Бајден: Ако Кина нападне, САД ќе го заштитат Тајван

САД ќе застанат во одбрана на Тајван и имаат обврска да го бранат островот на кој Кина полага право, рече американскиот претседател Џо Бајден, иако Белата куќа подоцна рече дека нема промена во политиката кон островот.

„Да, ние сме должни да го сториме тоа“, одговори Бајден во Градското собрание на прашањето дали САД ќе застанат во одбрана на Тајван, кој се жали на зголемен воен и политички притисок од Пекинг да го прифати кинескиот суверенитет.

Иако Вашингтон е обврзан со закон да му обезбеди одбрана на Тајван, долго време ја следи политиката на „стратешки нејасностии“ за тоа дали да интервенира воено за да го заштити Тајван во случај на кинески напад.

Портпаролот на Белата куќа рече дека Бајден во Градското собрание не објавил промена во политиката на САД, но одби дополнително да коментира дали Бајден погрешил.

„Одбранбениот однос на САД со Тајван е во согласност со Законот за односи со Тајван. Ние ќе се придржуваме кон нашите обврски според тој закон, ќе продолжиме да ја поддржуваме самоодбраната на Тајван и ќе продолжиме да се противиме на еднострани промени во статус кво состојбата“, рече портпаролот.

Можеби ќе ве интересира

Кина со предупредување за американскиот брод кој влегол во кинеските води

M T

Москва одговори на заканите на Бајден: Санкциите повеќе ќе ја погодат Америка отколку Русија

M T

Бајден ѝ се закани на Русија – Ако Путин оди во Украина, тоа ќе има големи последици

M T

Борбен авион на Тајван исчезна од радарите – во тек е потрага по пилотот

M T

Захарова: Русија е подготвена да продолжи конструктивен дијалог со САД за гаранциите

M T

Рекорден број на новозаразени во САД – Најмалку 1,3 милиони случаи на ден

M T