Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Уапсен поранешниот директор за национална безбедност на Црна Гора

Припадници на специјалната полиција во Црна Гора утрово го уапсија поранешниот директор за национална безбедност, Дејан Перуничиќ.

На телевизијата „Вијести“ од безбедносни извори ѝ е потврдено дека Перуничиќ е уапсен во рамките на истрагата што ја започна Специјалното државно обвинителство, откако синоќа беше пронајден уред за прислушување во канцеларијата на главниот специјален обвинител Миливоје Катниќ.

Во врска со овој случај, Специјалното државно обвинителство денеска напладне ќе одржи прес-конференција на која ќе соопшти повеќе детали.

Се очекува да биде објавено што утврдило Специјалното државно обвинителство во случајот со самоубиството на поранешниот таен полицаец Лука Булатовиќ. Засега, овие два случаи не се поврзани.

Можеби ќе ве интересира

Прва објава на Дритан Абазовиќ откако стана премиер на Црна Гора

M T

Пендаровски во официјална посета на Црна Гора

M T

Црна Гора за заштита на бегалците од Украина ќе одвои два милиони евра

M T

Црна Гора ги чувствува последиците од војната во Украина – Се доведува во прашање сигурен прилив на пари

M T

Ѓукановиќ: Српската православна црква нема посебни права во Црна Гора

M T

Eскобар предупреди: Црна Гора останува атрактивна цел за Путин

M T