Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Трамп го возвраќа ударот – најави отворање на нова социјална мрежа

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп објави дека ќе отвори своја социјална мрежа наречена Truth Social, откако во јануари беше исклучен од Твитер, Фејсбук и Јутјуб.

Од платформите од кои беше исклучен, го обвинија за поттикнување на поддржувачи на насилство пред нападот на Конгресот.

„ Јас ги формирав Truth Social и групата за медиуми и технологија на Трамп (ТМТГ) за да се спротивставам на тиранијата на технолошките гиганти“, рече Трамп во изјавата, прецизирајќи дека неговата платформа ќе биде лансирана во првиот квартал од 2022 година.

Тој нагласи дека големите компании во Силиконската долина ја искористиле својата еднострана моќ за да ги замолчат гласовите на несогласување во Америка.

Републиканскиот милијардер беше исклучен од Фејсбук, Твитер и Јутјуб по нападот врз американскиот Конгрес на 6 јануари, што го извршија неговите поддржувачи за време на церемонијата на потврдување на победата на Џозеф Бајден на претседателските избори.

Пред да биде исклучен, Трамп имаше речиси 89 милиони следбеници на Твитер, кога објави голем број претседателски одлуки, имаше 35 милиони следбеници на Фејсбук и 24 милиони на Инстаграм.

Платформата Truth Social ќе биде достапна во бета верзија на повик од ноември 2021 година, се наведува во соопштението, додека новата медиумска групација на Трамп TMTG ќе има и видео сервис на барање со забавни програми и поткасти.

Можеби ќе ве интересира

Трамп за Бајден: Зборува како опасно момче, а тој не е тоа, не направи ништо

M T

Вучиќ гневен поради одлука на „Твитер“: Eдвај чекам да ме укинат како Трамп

M T

Трамп: Ова не е евакуација, Америка е понижена

M T

Трамп го повика Бајден да поднесе оставка поради Авганистан

M T

Трамп испрати порака: „Нема да ги маскираме своите деца“

M T

Соработник на Трамп обвинет за незаконско лобирање за ОАЕ

M T