6.8 C
Скопје
9. декември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

САД на Анкара ѝ дале нова понуда за продажба на воени авиони наместо Ф-35

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека САД и предложиле на Анкара продажба на борбени авиони Ф-16, во замена за инвестицијата на Турција во програмата за авиони Ф-35.

Анкара беше отстранета од таа програма откако го купи одбрамбениот систем С-400 од Русија.

Претходно овој месец, Ројтерс објави дека Турција испратила барање до САД да купат 40 авиони Ф-16 и близу 80 парчиња опрема за надградба на постојните воени авиони.

Можеби ќе ве интересира

САД поддржуваат заеднички прифатливи решенија меѓу Северна Македонија и Бугарија, му порача Ескобар на Заев

M T

Медлин Олбрајт назначена за претседател на Комитетот за одбранбена политика на САД

M T

Зеленски разговараше со Ердоган: „Тоа ги зајакнува вооружените сили“

M T