16.8 C
Скопје
19. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Пожар во зграда во Тајван, 25 загинати и 44 се повредени

Најмалку 25 луѓе загинаа, а 44 се повредени во пожар што зафати 13-катна зграда во јужниот дел на Тајван.

Зградата се запалила околу три часот наутро, објави противпожарната служба во градот Каосиунг.

Пожарот е изгаснат, а операцијата за пребарување и спасување е во тек.

Во тек е истрага за причините за пожарот.

Можеби ќе ве интересира

САД и Тајван најавија почеток на официјални трговски преговори

M T

Гори природен парк во Португалија, над 1.000 пожарникари го гаснат пожарот

M T

Шумски пожар зафати патнички воз во Шпанија, патниците скокале од вагонот, повеќе од 20 луѓе се повредени

M T

Тајпеј: Кина води информативна војна против Тајван

M T

Пожар во Мармарис во близина на хотели и згради

M T

Си Џинпинг: Бајден си играш со оган за Тајван

M T