Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Од затвор во Кенија избегал сериски убиец – убивал момчиња и им ја пиел крвта

Сериски убиец кој признал убиство на најмалку 14 деца во Кенија, избегал од затворската ќелија во Најроби.

Мастен Вањала вчера требало да се појави на суд под обвинение за убиство на најмалку 14 момчиња, но полицијата за време на прозивката забележала дека тој повеќе не е во ќелијата.

Вработените во затворот кои биле на должност во моментот на неговото бегство се уапсени.

Вањала беше приведен за време на полициската истрага за серија убиства на деца што ја шокираше нацијата.

Властите сега започнаа потрага по серискиот убиец што го опишаа како исклучително опасен.

Вањала беше уапсен во јули и призна дека дрогирал и убивал момчиња и во некои случаи ја пиел нивната крв.

Можеби ќе ве интересира

Ставил кобра во креветот на жената, доби двојна доживотна казна затвор

M T

Саакашвили се огласи со писмо од затворот – вели дека е уапсен под лажни обвинувања

M T

29 лица загинаа во немирите во затворот во Еквадор

M T