9.8 C
Скопје
6. декември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

ЕУ одвојува една милијарда евра за помош на Авганистан

ЕУ ќе одвои една милијарда евра за поддршка на луѓето од Авганистан и соседните земји, со цел да се решат итните потреби во земјата и регионот, објави Европската комисија.

ЕК наведува дека социо-економската ситуација во Авганистан се влошува, поради што стотици илјади Авганистанци се доведени во опасност со приближувањето на зимата и дека хуманитарната помош нема да биде доволна за да се спречи гладта и големата хуманитарна криза.

Претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лаен нагласува дека мора да се стори сé за да се спречи хуманитарен и економски колапс во Авганистан.

„Јасни сме за нашите услови за секој ангажман со авганистанските власти. Но, авганистанскиот народ не треба да ја плати цената на талибанската акција. Затоа ова е пакет поддршка за авганистанскиот народ и соседните земји кои беа првите што им помогнаа “, рече Лаен.

Од Комисијата велат дека долгорочно ќе ги поддржат оние земји-членки кои ќе одлучат да ги прифатат Авганистанците во ризик.

Можеби ќе ве интересира

Орбан: Во Европа владее лудило, не ми е грижа што вели Брисел за нашиот закон за заштита на децата

M T

Димитров: ЕУ треба да докаже дека ја разбира стратешката важност на проширувањето со земјите од регионот

M T

ЕУ ги запира летовите од Јужна Африка поради новата варијанта на коронавирус

M T