6.8 C
Скопје
9. декември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

САД: Клучно е вратите на ЕУ да останат отворени за Западен Балкан

фото Pixabay

Портпаролот на Стејт департментот, Нед Прајс, ја поздрави изјавата на Европската Унија за Западен Балкан по самитот на Брдо кај Крањ.

„Ја поздравуваме изјавата на ЕУ за Западен Балкан. Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Црна Гора, Северна Македонија и Србија продолжуваат да ја покажуваат својата посветеност кон реформите. Клучно е вратите на ЕУ да останат отворени за нив “, рече тој на Твитер.

Лидерите на Европската Унија, со согласност на лидерите на Западен Балкан, усвоија Декларација на самитот ЕУ-Западен Балкан на Брдо кај Крањ, со која се потврдува посветеноста на Унијата кон процесот на проширување и се најавува засилен заеднички ангажман за целокупната трансформација на регионот.

Во Декларацијата не се споменуваат рокови или датуми поврзани со продолжувањето на процесот на проширување.

„ЕУ ја реафирмира својата посветеност кон процесот на проширување и нејзините одлуки донесени врз основа на веродостојни партнерски реформи, правична и ригорозна условеност и принципот на сопствените заслуги. Ние дополнително ќе го интензивираме нашиот заеднички ангажман за унапредување на политичката, економската и социјалната трансформација на регионот, истовремено признавајќи го напредокот постигнат од Западен Балкан. Потсетуваме и на важноста што ЕУ може да го одржува и продлабочува сопствениот развој, обезбедувајќи ја неговата способност да интегрира нови членки “, се наведува на почетокот на Декларацијата.

Декларацијата, исто така, се однесува на континуираниот одговор на пандемијата на коронавирус и потребата за тесна соработка за нејзино надминување. Наведени се и економскиот и инвестициски план (ЕИП) и упатствата за имплементација на Зелената агенда за Западен Балкан.

Се додава дека ЕУ и Западен Балкан споделуваат голем број безбедносни предизвици кои бараат координирана акција и се согласуваат да ја зајакнат соработката за клучните безбедносни прашања.

Можеби ќе ве интересира

Лилиана Танги: Европското подобро утре, им припаѓа на сите граѓани започнувајќи од Стразбур до Скопје

M T

САД поддржуваат заеднички прифатливи решенија меѓу Северна Македонија и Бугарија, му порача Ескобар на Заев

M T

Орбан: Во Европа владее лудило, не ми е грижа што вели Брисел за нашиот закон за заштита на децата

M T