Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Голем пожар во Рим, изгоре историски мост изграден во 1863 година

Во голем пожар во Рим синоќа изгоре индустрискиот ткн. Железен мост што ги поврзува двете римски населби Остиенсе и Трастевере.

Пожарот избувнал пред полноќ, а бил локализиран околу еден часот утрово.

Според првичните информации, во пожарот нема жртви, а според очевидци пожарот избувнал во бараките на бездомниците под мостот.

Инаку, зоната на железниот мост е полна со ресторани и барови. Кога избувнал пожарот, настанало стампедо од гостите кои панично бегале.

Градоначалничката на Рим, Вирџинија Раџа, изјави дека најважно е тоа што нема жртви, но тажно е да се види дека е уништен дел од историјата.

Мостот е изграден во 1863 година.

Можеби ќе ве интересира

Експлозија и пожар во центарот на Атина, има повредени

M T

Пожар во караоке бар во Индонезија – 19 лица загинаа

M T

Пожар во Филаделфија – гори кула во строгиот центар на градот

M T

Голем пожар во близина на Чиле, огнената стихија срамни околу 100 куќи

M T

Најмалку 19 лица загинаа во пожар во зграда во Њујорк, а околу 60 се повредени

M T

Тинејџер од Србија предизвика пожар во Виена

M T