30.8 C
Скопје
3. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Свет

Во Романија, маските се задолжителни и на отворено

Романската влада воведе нови ограничувања за да го спречи растот на нови инфекции со коронавирус, вклучително и задолжително носење маски на отворено, но одлучи да ги држи училиштата отворени.

Бројот на нови инфекции со коронавирус во Романија вчера достигна 12.032, што е нов рекорд, а единиците за интензивна нега низ целата земја останаа без простор.

Романија ја има втората најниска стапка на вакцинација во Европската Унија.

Романската влада воведе обврска за носење маска и на внатрешни и на надворешни јавни простории на места каде што инциденцата надминува 6 на 1.000 луѓе.

Пристап до ресторани, спортски сали, театри, кина и други затворени простории ќе се обезбеди со половина капацитет и само за луѓе кои биле целосно вакцинирани или веќе биле заразени со вирусот.

За време на викендот ќе биде воведен полициски час за оние кои не се вакцинирани.

На училиштата им е дозволено да останат отворени, освен ако не се пријават случаи на коронавирус во училниците.

Романија заостанува зад другите земји на ЕУ во вакцинацијата, бидејќи само една третина од возрасната популација е целосно вакцинирана поради недоверба во државните институции и кампањите за дезинформација.

Околу 40 проценти од медицинскиот и училишниот персонал не се вакцинирани.

Можеби ќе ве интересира

Нови дојави за бомби во училиштата низ Белград, но и во градинките

M T

Шаќири: МОН годинава ќе реконструира четири училишта во Гостивар

M T

Дојави за бомби во повеќе од 100 училишта низ Србија, наставата ќе се одржува онлајн

M T

На летовите кон и од Германија задолжителни маски и покрај олабавувањето на мерките

M T

Дојави за бомби во 97 белградски училишта, специјалци вршат увид во просториите

M T

Словенија го укина носењето маски

M T