9.8 C
Скопје
6. декември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Пукање во училиште во Мемфис, рането момче во критична состојба

Момче е тешко повредено при пукање што се случи во училиште, објави полицијата од градот Мемфис, во американската сојузна држава Тенеси.

Според полицијата, пукањето било пријавено во училиштето Камингс, каде одат ученици од предучилишна возраст до осмо одделение, пренесуваат американските медиуми.

Ранетото момче е пренесено во болница во критична состојба, а властите објавија дека бараат друго момче за кое се верува дека пукало.

Не е објавена возраста на осомничениот напаѓач и жртвата.

Училиштето во округот Шелби е затворено, а родителите се известени за инцидентот.

Можеби ќе ве интересира

Убиецот од Паркленд го призна масакрот во училиштето – обвинителите најавија дека ќе бараат смртна казна

M T

Почнува скринингот на учениците

M T

Царовска: Апелирам на почитување на протоколите, само така може да продолжат учениците и наставниците да бидат среќни на училиште

M T