Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Uncategorized Македонија

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархељи, денеска во Скопје

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархељи, денеска ќе престојува во Скопје. Тој, како што е најавено, ќе се сретне со премиерот Зоран Заев. Вархељи минатата недела беше во Бугарија, каде што разговараше за надминување на бугарската блокада за почеток на преговорите со Северна Македонија во ЕУ.

Вчера, во Скопје престојуваше претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен.

„Иднината на Северна Македонија ќе биде европска. Европската комисија цврсто стои на оваа определба“, нагласи претседателката на Европска комисија на прес-конференцијата, со што ја заврши својата еднодневна работна посета на нашата земја.

Фон дер Лаен претходно беше во Тирана, каде што се сретна со тамошните власти.

Можеби ќе ве интересира

Радев очекува дијалогот со Скопје да доведе до конкретни резултати

M T

Автомобил прегазил жена во Скопје и избегал

M T

161 сообраќајни прекршоци во Скопје

M T