Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Спречен уште еден масакр во Русија

Уапен е студент на Филолошкиот факултет во рускиот регион Краснојарск, кој планирал убиство на колега, потврди директорот на Истражниот комитет, Александар Бастрикин.

„ Го спречивме нападот во регионот Краснојарск, а студентот кој го планираше злосторството беше приведен“, рече Бастрикин.

Тој не даде повеќе детали, но потсети дека претходните години биле извршени повеќе од десет напади врз образовни институции во различни руски региони.

Во понеделникот, на 20 септември, студент од Државниот универзитет во Перм изврши терористички напад во студентски дом и уби шест лица, а повеќе од 40 рани.

Можеби ќе ве интересира

Киев: Русиja најде начини и методи за борба, Украина малку се опушти

M T

Зеленски: Русија не ни може ништо на боиштето затоа продолжува со теророт

M T

Чешка пак им порача на своите граѓани да ја напуштат Русија

M T

Јапонија бара извинување од Русија: Потегот на Москва е неприфатлив

M T

Зеленски: Целта на Украина е непроменета и покрај најавите од Русија

M T

Путин до Западот: Нема да дочекате распад на Русија

M T