Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Свет

Папата за кардиналот антиваксер кој заврши во болница: Тоа е иронијата на животот

фото Pixabay

Папата Франциск зборуваше за отпорот што постои во црквата за вакцините против коронавирусот. За кардиналот антиваксер кој заврши во болница, вели: „Тоа е иронијата на животот“.

„Дури и меѓу кардиналите има такви кои не ги сакаат вакцините. Еден од нив заврши во болница поради вирусот. Тоа е иронијата на животот“, рече папата Франциск.

Тој додаде дека речиси сите во Ватикан се вакцинирани и сега размислуваат како да им помогнат на оние кои остануваат скептични во врска со вакцината.

„Како деца, сите сме вакцинирани против детска парализа и мали сипаници и тогаш никој не се противеше“, додаде папата.

Можеби ќе ве интересира

Едно лице загина, а уште две се повредени во тешка сообраќајка на автопатот Скопје – Тетово

M T

Comodita Home донираше душеци за ЈЗУ Специјализирана болница за геријатриска и палијативна медицина „13 Ноември“ – Скопје

M T

Најмалку четворица загинати во пожар во болница во Романија

M T