30.8 C
Скопје
3. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Македонија Во тренд...

Бугарија ѝ донира на Македонија 50.000 вакцини од „Фајзер“

Бугарија ѝ донира на Македонија 50.000 вакцини од „Фајзер“. Вакцините вчера пристигнале во земјава.

„Вчера Северна Македонија доби донација од повеќе од 50 илјади вакцини на „Фајзер“ од Бугарија“, објави министерот за надворешни работи Бујар Османи на социјалните мрежи.

Тој додава дека вакцините се дистрибуирани и подготвени за употреба.

„Важен гест за пријателство и солидарност“, напиша Османи.

Можеби ќе ве интересира

Бугарија протерува 70 руски дипломати

M T

Еве колку чини литар бензин во Грција, а и Македонија веќе не е најевтина

M T

ЕУ купува 110.000 вакцини против мајмунски сипаници

M T

СДСМ: Мицкоски ќе биде запаметен по тоа што ги рушеше националните позиции во однос на Бугарија

M T

САД: Вакцини за деца под 5 години најрано на 21 јуни

M T

ЕУ ги повика Бугарија и Македонија да најдат решение

M T