Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото Pixabay
Коронавирус Македонија Во тренд...

Бугарија ѝ донира на Македонија 50.000 вакцини од „Фајзер“

Бугарија ѝ донира на Македонија 50.000 вакцини од „Фајзер“. Вакцините вчера пристигнале во земјава.

„Вчера Северна Македонија доби донација од повеќе од 50 илјади вакцини на „Фајзер“ од Бугарија“, објави министерот за надворешни работи Бујар Османи на социјалните мрежи.

Тој додава дека вакцините се дистрибуирани и подготвени за употреба.

„Важен гест за пријателство и солидарност“, напиша Османи.

Можеби ќе ве интересира

„Фајзер“ тужи вработена поради украдени податоци за вакцината против коронавирус

M T

Денови на жалост ќе има и во Македонија и во Бугарија

M T

„Фајзер“: Вакцината дава силен имунолошки одговор кај децата на возраст од 12 до 15 години

M T