Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Француската војска уби лидер на ИСИС

Францускиот претседател, Емануел Макрон, објави дека припадниците на француската војска го убиле водачот на Исламската држава во Сахара, Аднан Абу Валид ал-Сахрави.

Макрон на „Твитер“ оцени дека тоа е уште еден голем успех во борбата против терористичките групи во Сахел, област помеѓу Сахара на север и суданската савана на југ.

Тој не ја откри локацијата каде што е извршена операцијата, пренесува „Ројтерс“.

Сахрави беше водач на Исламската држава во Сахел и Западна Африка, а во 2017 година неговата група изврши смртоносен напад врз американски војници, потсетува кабинетот на Макрон во соопштението.

Сахрави, како што се додава, лично наредил убиство на шест француски хуманитарни работници и нивниот возач, нигериски државјанин.

Можеби ќе ве интересира

Поранешниот каталонски лидер уапсен на Сардинија

M T

Народна банка посочена како лидер во регионот во поддршка на финтек-секторот

M T