25.8 C
Скопје
19. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
КоронавирусСвет

Шведскиот модел сепак успешен – без строги мерки до нула починати

Рекорден број на заразени и починати од Ковид-19 во Европа, а во Шведска нула починти. Оваа европска земја беше ставена на столбот на срамот во светските медиуми поради лабавата анти-ковид-политика.

Британски „Гардијан“ го окарактеризира шведскиот пристап како „катастрофа во најава“, додека Си-Би-Ес Њуз објави дека Шведска е пример како не треба да се решава кризата со коронавирусот.

И покрај сите критики, Шведска се уште ги има најслабите епидемиолошки мерки против коронавирус, земјата е полна со туристи, се работи и функционира нормално, учениците одат на училиште и сето тоа без речиси никакви ограничувања.

Исто така, шведските власти не само што не се закануваат со воведување рестриктивни мерки, туку и не ги препорачуваат. И каков е резултатот?

Најновите податоци покажаа, земени во последните седум дена, дека бројот на смртни случаи од Ковид-19 е нула. И така во сите тие претходни седум дена.

Значи, како заклучок, пред една година беше јасно дека приказните за „катастрофата во најава“ се неосновани, а сега, една година подоцна, се покажа дека шведскиот пристапот бил точен.

Ова го докажуваат и месечните бројки, како оние за бројот на заболени така и економските. Денес, Шведска е послободна, поздрава и со повеќе пари од која било друга европска земја.

Можеби ќе ве интересира

Шведскиот министер: Одлуката на земјата да влезе во НАТО не е најсреќна, тоа е неопходен чекор

M T

Тренчевска за „Пензионер“: Подобрување на квалитетот на животот на највозрасните преку усогласување на пензиите и други мерки, е мој приоритет

M T

СДСМ: Следуваат повисоки плати, пензии и нови антикризни мерки со ребалансот на Буџетот

M T

Жена избодена до смрт на политички фестивал во Шведска

M T

Германија се подготвува за тешка криза, Шолц воведува мерки: „Не чекаат тешки години“

M T

Членките на НАТО денеска ги потпишуваат протоколите за прием на Шведска и Финска

M T