8.8 C
Скопје
23. септември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Centar Свет

Шведска: Нула починати од ковид со денови

фото Pixabay

Немири поради мерките за ковид во Франција, заклучување во Австралија, нови рекорди на бројки заразени во Европа, а во Шведска еден број падна на нула.

Шведска, да потсетиме, е ставена на столбот на срамот во светските медиуми поради лабавата анти-ковид-политика. Британскиот Гардијан го окарактеризира шведскиот пристап како „катастрофа во најавата“, додека Си -Би -Ес њуз објави дека Шведска е пример како да не се реши кризата со ковид -вирусот.

И покрај сите критики, Шведска се уште уште ги има најслабите епидемиолошки мерки против коронавирусот, земјата е полна со туристи, сите активности се завршени, луѓето одат на училиште и сето тоа без речиси никакви ограничувања.

Исто така, шведските службеници не само што не се закануваат со воведување рестриктивни мерки, туку и не ги препорачуваат. И каков е резултатот?

Најновите податоци покажаа, земени во последните седум дена, дека бројот на смртни случаи од ковид 19 е нула. И така во сите тие претходни седум дена.

Значи, се заклучува во текстот на порталот fee.org, а пред една година беше јасно дека приказните за „катастрофа во најавата“ се неосновани, а сега, една година подоцна, се покажа дека шведскиот пристап беше исправен.

Ова го докажуваат месечните бројки, и бројот на пациенти и економските. Денес, Шведска е послободна, поздрава и со повеќе пари од која било друга европска земја.