28.8 C
Скопје
27. септември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет Во тренд...

(Видео) Рама ја одликува Меркел со орден

Албанскиот премиер Еди Рама ја одликува германската канцеларка Ангела Меркел со орден „Ѕвезда на благодарноста“ како високо државно признание.

„Данке, Ангела! Особено задоволство ми е да Ве одликувам, во име на Албанија, со медалот ‘Ѕвезда на благодарноста’ како јавно признание“, напиша албанскиот премиер на социјалните мрежи, каде што објави и видео од примопредавањето на ова одликување.

„Ова е симбол на нашиот национален херој Скендербег, кој ја штител Албанија од инвазија и за кого исто така се сметало дека е атлет на Христа поради заштитата на христијанството“, објасни Рама во краткиот говор пред германската канцеларка.