8.8 C
Скопје
23. септември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Centar Свет

Лекарите даваат отказ поради обврската за вакцинација, болница во Њујорк привремено го затвора породилното одделение

Болница во американската сојузна држава Њујорк привремено го затвора породилното одделение поради недостиг од здравствени работници што се вакцинирани.

Бранот на отпуштања на докторите дојде кога таа федерална држава воведе задолжителна вакцинација против Ковид-19 на здравствените работници, пишува Си-ен-ен.

„Не можеме со сигурност да ветиме дека ќе ангажираме доволно персонал во родилиштето по 24 септември. Бројот на отпуштања не ни остави друг избор, освен да ја прекинеме работата на породилното одделение. Се надевам дека Министерството за здравство ќе ни помогне во оваа ситуација“, рече извршниот директор на болницата, Џералд Кајер, на прес-конференција во петокот.

Откако поранешниот гувернер на Њујорк, Ендрју Куомо, нареди сите здравствени работници да добијат барем една доза од вакцината против коронавирусот до 27 септември, 30 здравствени работници, од кои 21 се лекари, дадоа отказ, вели Кајер.

Шест од наведените отпуштања се од породилното одделение.

Кајер додава дека 165 вработени во неговата болница сѐ уште не примиле ниту една доза од вакцината против коронавирус.

На прашањето зошто треба да се затвори породилиштето, Кајер рече дека „нивната единствена надеж е дека ќе се зголеми бројот на вакцинирани, така што помалку луѓе ќе заминат и можеби, со малку среќа, некои што поднеле откази ќе се премислат во таа одлука“.

Вработените што даваат отказ или се отпуштени поради статусот на вакцинација нема да имаат право на надоместок за невработеност.