Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Centar Свет Во тренд...

Германија издаде препорака за вакцинација на бремени жени, Фајзер ќе бара одобрение за вакцина за деца на возраст од пет до 11 години

Постојаниот комитет за вакцинација на Германија препорачува бремените жени да се вакцинираат против КОВИД-19.

Комитетот во петокот рече дека по проценката на достапните докази, ќе издаде нацрт-препорака дека жените од вториот триместар од бременоста па наваму и доењето треба да примаат две дози од mRNA вакцината.

Исто така, се препорачува сите оние во репродуктивна возраст кои се уште не се вакцинирани да бидат вакцинирани за заштита од коронавирус пред бременоста.

Околу две третини од германското население примило барем една доза од вакцината, а 61,9 проценти биле целосно вакцинирани. Темпото на вакцинација неодамна забави, а официјалните лица се обидуваат да охрабрат повеќе луѓе да ја добијат вакцината пред зимата.

Фајзер ќе аплицира за одобрување на вакцината за деца на возраст од пет до 11 години.

Германско-американската компанија Фајзер / Бионтек ќе поднесе барање за одобрување на својата вакцина против коронавирус за употреба кај деца на возраст од пет до 11 години, изјави извршниот директор Озлем Туречи.

„Во следните недели, ќе ги доставиме резултатите од нашата студија за деца на возраст од пет до 11 години до властите ширум светот и ќе аплицираме за одобрување вакцина за овие возрасни групи, и тука во Европа“, рече Туречи во петокот.

Таа посочи дека компанијата, со седиште во Мајнц, во Западна Германија, започна да подготвува производство на вакцина за деца, која е иста како онаа за возрасни, но ќе се користи во помали дози.

Во моментов Бионтек проценува податоци за помали деца и бебиња до шест месеци, а резултатите ќе бидат претставени до крајот на годината.

Можеби ќе ве интересира

Германија ќе има министерка за надворешни работи, прва жена на таа функција

M T

Мигранти го демолираа прифатниот центар во Полска – Бараат префрлање во Германија

M T

Путин меѓу првите ја прими новата руска вакцина во спреј против Ковид-19

M T