25.8 C
Скопје
19. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
БизнисСвет

Откако беше воведена како официјална валута, цената на биткоинот драстично падна преку ноќ

Цената на биткоинот драстично падна во вторникот кога Ел Салвадор ја усвои најголемата криптовалута според пазарната капитализација како легално средство за плаќање, со што стана првата земја во светот што го сторила тоа.

Биткоинот падна дури за 16 проценти во утринското тргување, паѓајќи под нивото од 43.000 долари, по што малку го намали дефицитот на околу 9,5 проценти во текот на денот и се тргува на 46.892,04 долари, покажуваат податоците од платформата CoinMetrix.

Етер потона за 12 проценти на 3.441,21 американски долари.

Трговските платформи MikroStratedži и Coinbais исто така забележаа пад на цената од околу 9,0 и 4,0 проценти.

Корисниците на Coinbais во вторникот наутро доживеаја одложување или откажување на трансакциите во „поголема мера“, објави компанијата на Твитер, додавајќи дека овие проблеми се решени до попладне.

Корисниците на крипто берзите Kraken и Gemini имаа слични проблеми.

На денот кога го претстави биткоинот како официјално средство за плаќање, Ел Салвадор привремено ја оневозможи употребата на државната апликација на дигиталниот паричник Чиво, со цел да го зголеми капацитетот на серверот, што спречи нови корисници да го инсталираат, објави претседателот на Салвадор, Наџиб Букеле во твит.

– Системот ќе одговори на сите податоци што корисниците се обидуваат да ги внесат во овој момент со пораката „eror“ – изјави тој.

Можеби ќе ве интересира

Хрватска ги замрзна цените на горивата на уште 14 дена – Дистрибутерите: Ги затвораме бензинските

M T

Биткоинот падна на најниско ниво од јануари

M T

Цените на авионските билети поскапуваат и до 10 отсто поради цената на горивата

M T

Цените на нафтата паѓаат втор ден по ред

M T

СДСМ: Цените повисоки за 9% а минималната плата повисока за 100%

M T

Хрватска ги замрзна цените на горивата

M T