6.8 C
Скопје
9. декември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

САД и сојузниците од Авганистан евакуирале 124.000 луѓе

фото Pixabay

САД, со помош на меѓународните партнери евакуирале повеќе од 124.000 луѓе од Авганистан, меѓу кои 6.000 Американци.

Американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, им се заблагодари на сојузниците. Рече дека некои земји помогнале во воздушниот транспорт, додека други се согласиле привремено или трајно да прифатат бегалци од Авганистан.

Повеќе од 20 земји учествуваа во акцијата за евакуација на американски државјани, дипломатски персонал од САД и други земји, и загрозени Авганистанци.

Можеби ќе ве интересира

САД поддржуваат заеднички прифатливи решенија меѓу Северна Македонија и Бугарија, му порача Ескобар на Заев

M T

Медлин Олбрајт назначена за претседател на Комитетот за одбранбена политика на САД

M T

Шји: Кина е подготвена да соработува со САД

M T