Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Centar Свет

Заострени мерки во некои делови на Грција: Воведен полициски час, музиката забранета

Неодамнешните мерки за спречување на ширење на „Ковид -19“ во Грција се заострени во одредени делови од земјата.

Според најновите одлуки, итните ограничувања за спречување на ширењето на „Ковид 19“ се однесуваат на регионалните единици Ахаја и Илија на Пелопонез, како и на островот Икарија. Тие се во сила од 3 до 10 септември 2021 година, во 6 часот наутро по локално време.

Според заедничката министерска одлука, полицискиот час на тие локации е во сила во периодот од 01:00 до 06:00 часот, исто така по локално време.

За време на полицискиот час, на локалното население му е дозволено да се движи само во случај да оди на работа во тој период, со соодветна документација, како и заминување од здравствени причини.

Музиката е исто така забранета во сите угостителски објекти, под услов да е дозволена за време на свадби или крштевки, но со максимална почит кон сите пропишани епидемиолошки мерки.

Во исто време, сите ограничувачки мерки преземени за да се спречи ширењето на Ковид -19 во регионот Месинија на Пелопонез, како и во градот Хераклион на островот Крит, се продолжени до 10 септември.

Можеби ќе ве интересира

35 Авганистанци ја напуштија земјава и заминаа за Грција каде ќе добијат траен престој

M T

Болсонаро ја отфрла вината дека лошо управувал со пандемијата: Од првиот момент, постапивме правилно

M T

Москва воведува неработни денови поради ситуацијата со Ковид-19

M T