Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Талибанците сакаат да воспостават дипломатски односи со Германија

Талибанците сакаат да воспостават дипломатски односи со Германија, изјави портпаролот на исламистичкото движење Забиула Муџахид за весникот „Велт ам Зонтаг”.

Талибанците исто така би сакале да добијат финансиска поддршка и хуманитарна помош од Германија, како и други земји, за да соработуваат во здравството, земјоделството и образованието.

„Во минатото, Германците секогаш биле добредојдени во Авганистан. За жал, тогаш им се придружија на Американците, но сега им е простено“, рече портпаролот.

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, изјави дека Берлин може да ја продолжи помошта за развој за Авганистан, но еден услов е Талибанците да формираат широка влада. Другите се дека треба да обезбедат да не ги засолнат терористите, да ги почитуваат човековите права, а особено женските права, да не го попречуваат пристапот до хуманитарна помош и да дозволат странци и ранливи Авганистанци да ја напуштат земјата.

Можеби ќе ве интересира

На летовите кон и од Германија задолжителни маски и покрај олабавувањето на мерките

M T

Хабек: Германија направи голема грешка во однос на Украина

M T

Германијa: До крајот на годината ќе престанеме да увезуваме нафта од Русија

M T

Германските бизнисмени и синдикати се плашат од руското ембарго за гас

M T

Во Германија над 170.000 новозаразени со коронавирус

M T

Инцидент во Германија: Русин нападна украински свештеник на улица, полицијата трага по сведоци

M T