Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Свет

Не можете да го видите вашето дете додека не се вакцинирате! – Разведена мајка шокирана на суд

Сосема необично рочиште за случајот на грижа за единаесетгодишно дете се одржа во август во американски суд, каде што судијата донесе изненадувачка одлука да и забрани на невакцинираната мајка да го гледа сопственото дете, но истата вчера беше поништена.

За време на сослушувањето на 10 август во Чикаго, судијата од округот Кук, Џејмс Шапиро ја праша мајката (39) за време на сослушувањето преку Интернет дали е вакцинирана. Кога таа одговори не, судијата и го одби правото да го види својот син додека не се вакцинира против КОВИД-19. Ребека Фирлит е разведена седум години.

– Бев збунета, бидејќи требаше да биде дискусија за алиментација и грижа за децата. Кога го прашав судијата каква врска има ова со случајот, тој одговори: „Јас сум судијата и ги донесувам одлуките“, рече за Сан-Тајмс службеникот што го следеше рочиштето.

Судијата Шапиро во понеделникот донесе одлука со која се укинува претходната пресуда, иако во предлогот немаше објаснување зошто се премислил.

Мајката Ребека Фирлит им рече на новинарите претходно дека имала несакани ефекти од вакцинацијата во младоста и лекарите ја советувале да не прима вакцина против СОВИД-19. Весникот не наведува дали Фирлит го известил судијата.

Мајката одлучила својот проблем да го пренесе на медиумите бидејќи смета дека судијата го пречекорил овластувањето. Кога „Сан-Тајмс“ ја контактираше мајката во понеделникот откако ја поништи одлуката, таа не го криеше своето задоволство. –

Многу сум среќна, веднаш ќе го видам мојот син. Таткото на момчето, Метју Сајвен, е вакциниран, а неговиот адвокат рече дека новата судска одлука со која се поништува првичната одлука донесена на 10 август е грешка.

Можеби ќе ве интересира

Ветувачки резултати за вакцината против корона која се прима преку уста

M T

Моди: Индија испиша историја, аплицирани над милијарда вакцини

M T

Русија развива вакцина против неколку вируси одеднаш

M T