Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Свет

Др. Гојковиќ – “Сите ќе се заразиме. Се наоѓаме во сериозен пик”

По Батајница и Крушевац, во Нови Сад е отворена нова „Ковид“ болница. Има повеќе од 600 кревети, кои треба да го ослободат здравствениот систем во Војводина.

Провинцискиот секретар за здравство, д -р Зоран Гојковиќ, деновиве за ТВ Прва рече дека овој проект претставува огромна поддршка за здравјето, бидејќи се ќе се направи на едно место.

Тој, исто така, посочи дека ова е можност да се ангажираат нови, млади лекари и додаде дека во Војводина нема лекар кој е во бирото за невработеност.

“Ова е капитална работа за здравствениот систем. Друг сегмент, е (болницата) да влезе во здравствениот систем на Војводина по ковид, бидејќи немавме објект од секундарно и терцијарно ниво на здравствена заштита. Имаме фантастични услови и поддршка “, рече д -р Гојковиќ.

Тој посочи дека изградбата на објектот чинела 3,9 милијарди динари и дека институцијата располага со се што треба да има модерната болница.

Зборувајќи за вакцинацијата на здравствените работници, тој вели дека повеќето од нив биле вакцинирани и дека голем број од нив ја прележале короната.

“Мораме да работиме на тоа и да влијаеме повеќе. Тие се малку несериозни за нивното здравје. Тие мора да бидат пример дека вакцинацијата е клучна работа без која не можеме да излеземе од оваа ситуација”, рече Гојковиќ, додавајќи дека во следниот период „сите ќе се заразиме со коронавирус“.

„Оние кои се вакцинирани ќе бидат во многу подобра ситуација, односно тогаш организмот ќе го препознае вирусот“, рече тој, додавајќи дека организмот на невакцинираните ќе реагира понасилно.

Тој посочи дека ова е трка со времето и наведе дека поради мутација на вирусот, вакцинираните луѓе може да се инфицираат.

„Вакцината е безопасна“, изјави Гојковиќ и посочи дека пред да се разговара за третата доза, треба да се посвети внимание на примање на првата и втората доза.

Говорејќи за вакцинирањето на децата и системот за „семафори“ во училиштата, Гојковиќ смета дека децата без социјален контакт не можат да имаат квалитетна адолесценција, но додаде дека и здравјето на децата е од големо значење.

“Се уште ќе имаме проблем со децата, бидејќи постојат вируси што циркулираат, а тие не се коронавирус. Не секоја настинка поврзана со корона, и родителите мора да имаат солидарност за другите деца. Мора да постои сериозна колективна свест, а тоа е многу тешко. Добро е што вирусот корона се уште не е толку опасен за децата, со цел да се заштитат децата и да се спречат мутации, постарите и оние на возраст од 20, 30 и 40 години мора да се вакцинираат, и само тогаш можеме да зборуваме за останатото.

Кризниот штаб ги анализира перформансите на тимовите, мерките, процесот на вакцинација, рече тој.

“Се наоѓаме во сериозен пик, но бројот на хоспитализирани не е толку драматичен. Дали ќе биде зависи од тоа дали вирусот ќе има мутации или ќе бидеме погодени од експоненцијалниот раст на заболени пациенти”, рече Гојковиќ.

Можеби ќе ве интересира

Докторите предупредуваат: Се појавија нови симптоми на Ковид-19, ако ги забележите добро е да се тестирате

CENTAR MKD

Коронавирусот и натаму коси, но во овие градови е најкритично

CENTAR MKD

Денес регистрирани 577 нови случаи на Ковид 19 – Починати се 30 лица

M T