Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Centar Свет Во тренд...

Зошто C.1.2 во Јужна Африка е варијанта од интерес?

фото Pixabay / илустрација

Новата верзија на коронавирусот откриена во Јужна Африка ги презеде насловните страници низ целиот свет. Видот C.1.2 го привлекува вниманието на научниците бидејќи има мутации во геномот слични на оние што се гледаат во варијанти од интерес, како што е Делта.

Во понеделникот, Националниот институт за заразни болести во Јужна Африка издаде предупредување за „сој C.1.2“, велејќи дека е откриен во сите провинции во земјата, но со релативно ниска стапка.

C.1.2 за првпат беше откриен во мај, се вели во предупредувањето, но Делта се уште е доминантната варијанта што се шири во Јужна Африка и во светот.

Во печатениот напис што не е пријавен се наведува дека C.1.2 “оттогаш е откриен во повеќето провинции во Јужна Африка и во седум други земји што се протегаат низ Африка, Европа, Азија и Океанија”.

фото Pixabay / илустрација

Видот C.1.2 го привлече вниманието на научниците бидејќи, и покрај ниската стапка кај популацијата, тој поседува мутации во геномот слични на оние што се гледаат во варијантите од интерес и варијантите на загриженост, како што е варијантата Делта, како и некои дополнителни мутации.

Значи, што знаеме за новата варијанта и дали треба да се грижиме?

Дали Светската здравствена организација го наведе како варијанта од интерес или загриженост?

Националниот институт за инфективни болести продолжува да ја следи фреквенцијата C.1.2 и да испитува како се однесува.

Тестовите за проценка на влијанието на мутациите врз инфективноста и отпорноста кон вакцините се уште се во тек. До денес, вирусот не ги исполни критериумите на СЗО за да се квалификува како „варијанта на загриженост“ или „варијанта од интерес“.

фото Pixabay

Варијанти на загриженост, како што е Делта, се оние кои покажуваат зголемена преносливост, вирулентност или промена во клиничката слика.

Варијанти на интерес се оние за кои се покажа дека претставуваат закана за заедницата, тие се откриени во неколку земји, но се уште не се нужно докажани дека се повеќе вирулентни или преносливи.

Pixabay / Илустрација

Виролог и предавач по имунологија и заразни болести на Универзитетот во Сиднеј, д -р Меган Штајн, рече дека тоа се должи на специфичните мутации содржани во C.1.2.

„Содржи многу клучни мутации што ги гледаме во други варијанти кои станаа варијанти од интерес или загриженост“, рече Штајн.

“Секојпат кога гледаме дека се појавуваат одредени мутации, сакаме да ја следиме варијантата за да видиме што ќе направи. Овие мутации можат да влијаат на работи како избегнување на имунолошкиот одговор или побрзо пренесување”, рече таа.

Јужноафриканскиот национален институт за заразни болести рече: „Ние сме претпазливи за импликациите се додека собираме повеќе податоци за да го разбереме вирусот на овој вид“.

„Врз основа на нашето разбирање за мутациите во оваа варијанта, се сомневаме дека имунолошкиот одговор (даден со вакцината) може делумно да се избегне, но и покрај тоа, вакцините сепак ќе понудат високо ниво на заштита од хоспитализација и смрт“, велат од институтот.

Можеби ќе ве интересира

Докторите предупредуваат: Се појавија нови симптоми на Ковид-19, ако ги забележите добро е да се тестирате

CENTAR MKD

Коронавирусот и натаму коси, но во овие градови е најкритично

CENTAR MKD

Денес регистрирани 577 нови случаи на Ковид 19 – Починати се 30 лица

M T