Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarЗдравјеАнализа

Дебелината кај децата се зголеми за време на пандемијата „Ковид-19“

Новата студија, објавена во петокот во списанието JAMA, покажа дека дебелината кај децата значително се зголемила за време на пандемијата „Ковид-19“.

„Најголемата промена се случи кај децата на возраст од 5 до 11 години, кај кои индексот на телесна маса (БМИ) се зголеми за 1,57 и преваленцата на дебелина од 36,2 на 45,7 проценти“, се вели во извештајот на студијата.

Некои експерти изразија загриженост дека тоа ќе се случи кога ќе започне учењето на далечина. На децата им недостасуваат одредени дневни физички активности, како што се физичко образование и здравствена едукација, и постојат разлики во оброците што се служат дома и на училиште. Значително зголемување на телесната тежина сега е видливо кај децата, што ќе биде тешко да се изгуби.

Една студија во мај покажа слични резултати откако истражувачите измерија БМИ за околу 300.000 деца на возраст од 2 до 17 години. Во просек, преваленцата на дебелина се зголеми за околу два процентни поени, достигнувајќи дури 15,4 проценти.

„Ова не е бебешка маст што само ќе исчезне. Затоа е алармантно “, изјави Брајан Џесен, главен автор на студијата во мај и педијатар.

Препораката на новата студија е да продолжите да го следите развојот на децата, односно дали бројот на дебели деца продолжува да расте, стагнира или почнува да опаѓа, така што давателите на здравствени услуги можат да одредат каква интервенција би била потребна за борба против какви било долгорочни ефекти.

Податоците од здравствената евиденција на деца од Јужна Калифорнија, во сооднос од 50 проценти од момчињата и 50 проценти од девојчињата, беа користени за студијата.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

Можеби ќе ве интересира

Забележани големи разлики во просечниот животен век во текот на втората година од Ковид-19

M T

Три деца се меѓу 13-те загинати откако руски воен авион се урна во дворот на зградата

M T

Путин повика да се посвети посебно внимание на безбедноста на децата од новите региони

M T

4 хороскопски знаци кои се најпопустливи родители: Тие ја играат улогата на „добриот полицаец“

M T

Жена и две мали деца загинаа во железничка несреќа во Хрватска

M T

Уапсена мајката чии деца биле пронајдени мртви во куфери на Нов Зеланд

M T