7.8 C
Скопје
18. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото: Pixabay
ТЕМАЗДРАВЈЕАНАЛИЗА

Дебелината кај децата се зголеми за време на пандемијата „Ковид-19“

Новата студија, објавена во петокот во списанието JAMA, покажа дека дебелината кај децата значително се зголемила за време на пандемијата „Ковид-19“.

„Најголемата промена се случи кај децата на возраст од 5 до 11 години, кај кои индексот на телесна маса (БМИ) се зголеми за 1,57 и преваленцата на дебелина од 36,2 на 45,7 проценти“, се вели во извештајот на студијата.

Некои експерти изразија загриженост дека тоа ќе се случи кога ќе започне учењето на далечина. На децата им недостасуваат одредени дневни физички активности, како што се физичко образование и здравствена едукација, и постојат разлики во оброците што се служат дома и на училиште. Значително зголемување на телесната тежина сега е видливо кај децата, што ќе биде тешко да се изгуби.

Една студија во мај покажа слични резултати откако истражувачите измерија БМИ за околу 300.000 деца на возраст од 2 до 17 години. Во просек, преваленцата на дебелина се зголеми за околу два процентни поени, достигнувајќи дури 15,4 проценти.

„Ова не е бебешка маст што само ќе исчезне. Затоа е алармантно “, изјави Брајан Џесен, главен автор на студијата во мај и педијатар.

Препораката на новата студија е да продолжите да го следите развојот на децата, односно дали бројот на дебели деца продолжува да расте, стагнира или почнува да опаѓа, така што давателите на здравствени услуги можат да одредат каква интервенција би била потребна за борба против какви било долгорочни ефекти.

Податоците од здравствената евиденција на деца од Јужна Калифорнија, во сооднос од 50 проценти од момчињата и 50 проценти од девојчињата, беа користени за студијата.

Спонзорирано:

Можеби ќе ве интересира

Забележани големи разлики во просечниот животен век во текот на втората година од Ковид-19

M T

Три деца се меѓу 13-те загинати откако руски воен авион се урна во дворот на зградата

M T

Путин повика да се посвети посебно внимание на безбедноста на децата од новите региони

M T

4 хороскопски знаци кои се најпопустливи родители: Тие ја играат улогата на „добриот полицаец“

M T

Жена и две мали деца загинаа во железничка несреќа во Хрватска

M T

Уапсена мајката чии деца биле пронајдени мртви во куфери на Нов Зеланд

M T