Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Македонија

Само средношколците од Тетово и Гостивар со онлајн настава, другите со физичко присуство

Тетово и Гостивар ќе ја почнат новата учебна година онлајн, поради состојбата со коронавирусот. Мерката ќе важи две недели само за средните училишта во овие градови.

За другите, од 1 септември наставата во основните и средните училишта ќе почне со физичко присуство, за што се подготвени сите протоколи за заштита на здравјето.

Од владејачкиот СДСМ утрово велат дека од исклучителна важност е целосното почитување на протоколите за настава со физичко присуство, бидејќи само на тој начин сите ќе го заштитиме своето и јавното здравје.

„Во моментот Владата има одлука да се започне со физичко присуство согласно нашите, но и искуствата на развиените земји. Дополнително, во образовниот систем вакцинирани се 69%, што е два пати повеќе од националниот просек. Тоа укажува на високата свесност на наставниците за вакцинацијата, а очекувањата се оваа бројка за брзо да порасне над 80%.“, наведуваат од СДСМ.

Исклучоци од физичка настава се предвидени за учениците кои во семејството имаат хронична болест или самиот ученик боледува од хронична болест, или поради немедицински причини, за што одлука ќе носи самото училиште ако има аргументација за тоа.

Во случај на промени во епидемиолошката состојба, образовниот систем е подготвен за три сценарија – целосно физичко присуство, целосно онлајн и хибридно.

Можеби ќе ве интересира

МЖСПП: ГЛОБЕ програмата рестартирана со американска помош – Основците и средношколците преку испитувањa, набљудувања и мерења ќе учат за животната средина

M T

Царовска: финансиската едукација на средношколците е важен аспект на процесот на нивна подготовка за успешен настап на пазарот на трудот, затоа работиме на нејзино унапредување

M T

Кина забранува онлајн приватни часови-целта е да се искорени секое учење за профит

M T

На 15 септември истекува рокот за аплицирање за средношколски стипендии

M T

Царовска: Средните училишта ги отворивме за учениците, посакувам успешна учебна година и почитување на мерките за заштита

M T

Во средните училишта во Тетово и Гостивар наставата ќе се одвива онлајн

M T