Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

САД тврдат дека со дрон го убиле организаторот на нападите на аеродеромот во Кабул

фото Pixabay

Американската војска соопшти дека во текот на ноќта извршила напад со дрон против организаторот на авганистаничкото крило на Исламска држава, Хорасан.

„Нападот со беспилотно летало се случи во авганистанската провинција Нангархар. Според првите информации, ја погодивме целта“, рече Бил Урбан од Централната воена команда на САД.

Ова е прв воздушен напад на американската армија по нападот на аеродромот во Кабул, кој беше извршен во четвртокот. Нападот на американската армија се случува додека под строг надзор продолжува евакуацијата од аеродромот во Кабул.

Исламската држава ја презеде одговорноста за нападот во четвртокот во кој меѓу загинатите имаше и 13 американски војници.

Можеби ќе ве интересира

Бајден: Ако Кина нападне, САД ќе го заштитат Тајван

M T

САД фрлаат вакцини додека некои во светот уште ги чекаат првите дози

M T

САД на Анкара ѝ дале нова понуда за продажба на воени авиони наместо Ф-35

M T