Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Во Албанија пристигна првата група на Авганистанци, меѓу нив и 11 бебиња

Првата група Авганистанци, 121 од нив, пристигнаа во Албанија рано утрово, а на аеродромот беа пречекани од албанската министерка за надворешни работи, Олта Џачка, како и американскиот амбасадор во Тирана, Јури Ким.

Меѓу пристигнатите Авганистанци има 11 бебиња, пренесуваат албанските портали.

Според извештаите, тие пристигнале во три часот по полноќ, а станува збор за авганистански државјани кои работеле за американската мисија во таа земја.

Тие прво ќе бидат прегледани од лекари од Институтот за јавно здравје, а потоа ќе бидат префрлени во Драч, Тирана и други градови во Албанија.

Се наведува дека тие ќе останат во Албанија додека не добијат виза за САД.

Можеби ќе ве интересира

Американската команда за специјални операции е активирана во Албанија

M T

Земјотрес во Албанија, регистриран и во Црна Гора

M T

Први случаи на омикрон во Албанија

M T

Одвојувањето на Македонија и Албанија би требало да открие други кочничари, вели бугарски дипломат

M T

Земјотрес во Албанија

M T

Повторно земјотрес во Албанија, почувствуван и во западните делови на Македонија

M T