Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Талибанците: Музиката ќе биде забранета, на жените ќе им треба машки придружник ако патуваат неколку дена

Портпаролот на талибанците објави дека музиката ќе биде забранета во Авганистан, а жените ќе мора да имаат машка придружба на патувања што траат неколку дена. Тој, исто така, вети дека Талибанците ќе бидат полиберални отколку што беа пред 20 години.

Во интервју за „Њујорк тајмс“, портпаролот на Талибанците, Забинула Муџахид, рече дека иако на жените ќе им биде дозволено да се вратат на работа и да одат во училишта и болници, ќе им треба маж придружник за патувања што траат неколку дена.

И музиката ќе биде забранета во земјата.

„Музиката е забранета во исламот, но се надеваме дека ќе ги убедиме луѓето да не го прават тоа, наместо да вршиме притисок врз нив“, велат талибанците.

Работите, како што рече, ќе бидат различни под власта на талибанците отколку во претходниот режим.

„Сакаме да ја изградиме иднината и да заборавиме што се случи во минатото“, рече тој, отфрлајќи ги извештаите дека талибанците веќе се одмаздуваат на противниците и се обидуваат да воведат строги ограничувања за жените, како кога првпат ја презедоа контролата во 1996 година.

Тој посочи дека Талибанците ќе им дозволат на жените да се вратат на работа се’ додека главите им се покриени. На оние со соодветни патни исправи ќе им биде дозволено да ја напуштат земјата и нивниот режим нема да ги лови поранешните преведувачи и другите кои работеле со американската војска во последните години.

Сепак, тој изрази фрустрација поради напорите на САД да ги евакуираат луѓето.

„Тие не треба да се мешаат во нашата земја и да ни ги одземаат човечките ресурси: лекари, професори и други луѓе што ни се потребни овде. Во Америка, тие може да станат машини за миење садови или готвачи. Тоа е нечовечно“, додаде тој.

Сепак, нагласи дека се надева оти талибанците можат да изградат добри врски со меѓународната заедница, додавајќи дека тие веќе работат со меѓународните лидери за борба против тероризмот, искоренување на опиумот и намалување на бројот на бегалци на Запад.

Неговите најнови коментари доаѓаат само еден ден откако тој на прес-конференција рече дека жените треба да останат затворени дома додека талибанците не ги обучат своите сили да не ги вознемируваат.

„Загрижени сме дека нашите сили, кои се нови и се’ уште не се добро обучени, би можеле да ги злоупотребуваат жените. Не сакаме нашите сили, не дај Боже, да ги повредат или малтретираат жените“.

Можеби ќе ве интересира

Жените во руралните средини и нивната економската независност се стратешки приоритет на Рурална Коалиција

M T

Талибанците повторно воведуваат егзекуции и отсекување на рацете

M T

Талибанците се подготвени за дипломатски односи но не со сите

M T