Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Свет

Јапонија има доволно вакцини против ковид и за трета доза

фото Pixabay

Јапонија има доволно вакцини против Ковид-19, кои може да се дадат како засилувачка доза, доколку се донесе одлука за имунизација со дополнителна трета доза на вакцина, изјави денеска премиерот Јошихиде Суга, откако објави продолжување на вонредната состојба во повеќе префектури.

Суга додаде дека околу 60 проценти од населението ќе биде целосно вакцинирано до крајот на септември.

Јапонија допрва треба да го овозможи третиот круг на имунизација, а премиерот рече дека веќе постои потребниот број на залихи на дози на вакцини.

Можеби ќе ве интересира

САД фрлаат вакцини додека некои во светот уште ги чекаат првите дози

M T

МЗ: Вкупно се аплицирани 1.557.028 дози вакцини, а ревакцинирани 45% од полнолетните граѓани во државата

M T

МЗ: Вкупно се аплицирани 1.554.372 дози вакцини, а ревакцинирани 45% од полнолетните граѓани во државата

M T