9.8 C
Скопје
6. декември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Г7 денеска за продолжување на рокот за евакуација од Авганистан

Лидерите на Групата седум (Г7) ќе разговараат за потенцијалното продолжување на рокот за евакуација на илјадници луѓе кои се обидуваат да го напуштат Авганистан, кој истекува на 31 август, како и дали ќе ја признаат талибанската влада или ќе воведат санкции против неа.

Лидерите на Соединетите Држави, Британија, Италија, Франција, Германија, Канада и Јапонија, кои ќе одржат виртуелен состанок подоцна денеска, би можеле да одлучат за заедничко официјално признавање или обновување на санкциите со цел да ги принудат талибанците да ги исполнат ветувањата за почитување на женските права и меѓународни односи.

Можеби ќе ве интересира

Лорер: Декември не е реален рок за целосен договор со Северна Македонија

M T

Владата и Синдикатот на новинари и медиумски работници спасија четворица новинари од Авганистан

M T

На скопскиот аеродром синоќа пристигнаа 131 Авганистанец кои работеле во Обединетите Нациии

M T