Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Половина Австралија е во карантин: „Мораме да научиме да живееме со Ковид“

фото Pixabay

Австралија мора да почне да учи да живее со Ковид-19 откако ќе се вакцинираат повеќе луѓе, рече премиерот Скот Морисон, и покрај загриженоста во некои држави за влијанието на зголемените случаи во Сиднеј.

Додека повеќе од половина од сите Австралијци се во карантин за да го спречат ширењето на заразната варијанта на делта, Морисон рече дека земјата треба да продолжи понатаму и мора да почне со намалување на ограничувањата, бидејќи луѓето се’ повеќе се вакцинираат.

„Карантинот не може да трае вечно. Ова не е одржлив начин на живот во оваа земја”, рече тој на прес -конференција.

Изјавата на Морисон доаѓа по појавата на разлики помеѓу државите кои сакаат да го задржат фокусот на контрола на вирусот и најголемата држава Нов Јужен Велс, која бара излез од карантинот преку вакцинација.

Нов Јужен Велс во понеделникот објави 818 случаи, повеќето од нив во Сиднеј, нешто помалку од рекордните 830 претходниот ден.

Премиерката на Нов Јужен Велс, Гладис Береџиклиан ги повика граѓаните помалку да се фокусираат на случаите и повеќе на имунизацијата.

Иако Австралија управуваше со пандемијата подобро од многу други развиени земји, бавното воведување на вакцината го отфрли сјајот од раниот успех.

Во целата земја, 30 проценти од луѓето на возраст над 16 години се целосно вакцинирани, додека 52 проценти добија барем една доза.

Вакцинацијата се одвива со рекордна стапка, но целта за имунизација на 80 проценти од населението нема да се постигне до декември.

Можеби ќе ве интересира

Вечна дилема: Дали вашиот грип всушност беше КОВИД 19?

M T

Во Израел откриена мутација на делта-сојот од коронавирус, момче сместено во карантин

M T

Најчести симптоми на продолжениот ковид

M T