30.8 C
Скопје
3. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Хаос на протест во САД – се судрија десничарски и левичарски групи

Протестите на десничарските и левичарските групи во американскиот град Портланд во неделата станаа насилни.

Двете страни се судрија, а еден маж беше уапсен за пукање кон демонстрантите.

Никој не е повреден при размената на оган.

Демонстрантите кршеа прозорци на автомобили.

Шефот на полицијата, Чак Ловел, на прес -конференција рече дека полицајците не мора итно да интервенираат за да го прекинат судирот помеѓу групите, но истакна дека „само затоа што не се уапсени на лице место, не значи дека луѓето нема да бидат обвинети за кривични дела“.

Портланд стана „магнет“ за судири меѓу политичките екстремисти од минатата година.

Вчерашните протести се одржаа по повод годишнината од насилниот конфликт помеѓу десничарските и левичарските групи во центарот на Портланд, како дел од серијата улични демонстрации по убиството на Џорџ Флојд на 25 мај минатата година од Минеаполис од страна на полицаец.

Тие судири резултираа со убиство на десничарскиот демонстрант, 39-годишниот Арон Даниелсон, на 29 август минатата година.

Можеби ќе ве интересира

Воз во САД излета од шините, три лица се загинати а најмалку 50 се повредени

M T

СДСМ: Нема да дозволиме хаос, ВМРО-ДПМНЕ нема да ги спаси криминалците, сите ќе одговараат

M T

Северна Кореја ги обвини САД дека создаваат НАТО во Азија

M T

Бајден: Рецесијата во САД не е неизбежна, има причини за оптимизам

M T

САД ќе испратат ново оружје во Украина вредно милијарда долари

M T

Рускиот амбасадор во САД: Изјавата на Пентагон ја покажува намерата да ја ескалира ситуацијата

M T