16.8 C
Скопје
22. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ТЕМАМОЗАИКТЕХНОЛОГИЈААНАЛИЗАТОП ВЕСТИ

Ова е поразително: Еве колку години од животот поминуваме гледајќи во екранот на мобилниот телефон

Мобилните телефони го надополнуваат нашиот секојдневен живот многу години, а животот без нив е речиси незамислив. Намените се разновидни, затоа ги користиме за работа, полесна навигација на непозната локација, но и забава и одвраќање од грижите.

Во просек, претежно остануваме на Инстаграм и Тикток, потоа на е-пошта, но и на шопинг сајтови.
Иако мора да се признае дека пандемијата влијаеше на зголемувањето на бројот на часови пред екранот, веруваме дека ќе бидете изненадени од одговорот на прашањето во насловот.

Студијата спроведена од WhistleOut на примерок од 1.000 корисници на паметни телефони доведе до неочекувани резултати. Верувале или не, колективно, едно лице поминува 9 години од својот живот користејќи телефон. Учесниците во истражувањето поминаа малку повеќе од 76.500 часа на овој начин, што во години е бројот што го прочитавте претходно.

Истражувачите го зеле предвид фактот дека децата обично добиваат телефон на возраст од 10 години и дека трошат приближно 3,07 часа дневно на негова употреба.

Во прилог на само презентираните податоци, интересно е што навиките се разликуваат во зависност од генерацијата. Луѓето родени помеѓу 1981 и 1996 година, кои ние ги нарекуваме милениумци, трошат една четвртина од своето будно време, 23,1 проценти, користејќи го овој уред. Кога станува збор за малку постари корисници, родени помеѓу 1965 и 1980 година, односно генерација Х, овој процент е значително помал и изнесува 16,5. Очекувано, бројката вртоглаво опаѓа кога зборуваме за луѓе родени помеѓу 1946 и 1964 година. За оваа забава издвоија само 9,9 проценти од денот.

Ако го пренесеме ова на часови, милениумците се лидери со просек од 3,7 часа дневно, потоа средната генерација со 3 часа, така што нашите баби и дедовци го користат телефонот приближно 2,5 часа. Знаеме дека математичката презентација понекогаш е заморна, но на крајот, ние преведуваме часови во денови на годишна основа. Милениумците трошат 56 дена со телефон во рака, додека нашите најстари трошат вкупно 39 дена на него.

Ако оваа информација ве изненади, знајте дека колку и да е примамлива содржината, сепак можете да одолеете на искушението, заради вашето здравје.

Спонзорирано:

Можеби ќе ве интересира

СПАСЕТЕ СИ ГО ЖИВОТОТ И ИМОТОТ – Вака куќата нема да се урне ниту во ЕПИЦЕНТАРОТ на ЗЕМЈОТРЕСОТ

M T

Барем таму можеме без него: Еве зошто никогаш не треба да го носите вашиот мобилен телефон во тоалет

M T

Еве список на апликации кои се опасни за вашиот телефон: Ако ги имате, ВЕДНАШ избришете ги

M T

Никој не зборува за овие 4 работи во с****т после триесетите, а треба – СЕ СЕ МЕНУВА!

M T

Препознајте ги симптомите: Ждригавица потенцијална причина за рак

M T

Четири хороскопски знаци ќе се сретнат со љубовта на својот живот до крајот на јули: Другите имаат криза во врските

M T