16.8 C
Скопје
19. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Талибанците пукаа на луѓе со развиорено авганистанско знаме, настана стампедо, има и мртви

Неколку луѓе се убиени денеска во градот Асадабад кога талибанците отвориле оган врз луѓе кои го носеле националното знаме за време на собир по повод Денот на независноста на Авганистан.

Не е познато дали граѓаните се убиени од истрели или во стампедото предизвикано по пукањето, изјавил очевидец.

Портпаролот на талибанците не беше достапен за коментар.

Талибанците вчера отворија оган врз демонстранти во градот Џалалабад, кои се собраа барајќи наместо талибанските повторно да се истакнат авганистанските знамиња на зградите на институциите во тој град, а најмалку три лица беа убиени во таа прилика.

Можеби ќе ве интересира

Украина: 7 мртви и 34 ранети во нов руски напад на Харков

M T

Тројца мртви во престрелка во Србија – убил пријателка, полицаец, а потоа се застрелал себе

M T

Талибанците повторно воведуваат егзекуции и отсекување на рацете

M T

Талибанците се подготвени за дипломатски односи но не со сите

M T

Германскиот министер за надворешни работи -новата талибанска влада не дава причина за оптимизам

M T

Вашингтон загрижен за новата талибанска влада составена од само мажи

M T