Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Свет

Папата Франциско: Да си вакциниран е чин на љубов

фото Pixabay

Вакцинацијата против Ковид-19 е чин на љубов, рече денеска папата Франциско, повикувајќи ги верниците да се вакцинираат.

„Вакцините даваат надеж дека пандемијата ќе заврши, но само ако се достапни за секого и ако работиме заедно“, нагласи римокатоличкиот поглавар.

Папата ја поддржа кампањата за промовирање на вакцинацијата во САД и другите земји од американските континенти.

„Да си вакциниран (…) е чин на љубов, а и придонесот кон тоа повеќе луѓе да бидат вакцинирани е чин љубов. Љубов кон себе, љубов кон семејството и пријателите, љубов кон сите“, рече 84-годишниот папа.

Можеби ќе ве интересира

Ветувачки резултати за вакцината против корона која се прима преку уста

M T

Моди: Индија испиша историја, аплицирани над милијарда вакцини

M T

Русија развива вакцина против неколку вируси одеднаш

M T