Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Од денеска да се ослободат сите политички затвореници, бара талибански лидер

Врховниот лидер на талибанците, Хибатул Акунџад, бара сите „политички затвореници“ да бидат ослободени од затворите ширум Авганистан, беше објавено на твитер-профилот на талибанците.

Во објавата се наведува дека Акунџад се повикал на општа амнестија кога побарал ослободување на политичките затвореници, пренесува Си-ен-ен.

„Сите државни гувернери мора од утре да ги ослободат сите политички затвореници (стари и млади), без никакви ограничувања и услови и да им ги предадат на нивните семејства“, се вели во пораката на оваа социјална мрежа.

Се очекува талибанските борци, кои беа заробени од авганистанските национални безбедносни сили поради бунтовнички активности, да бидат ослободени.

Талибанците веќе ја презедоа контролата врз клучните затвори низ земјата и ослободија илјадници затвореници за време на нивната офанзива.

Можеби ќе ве интересира

Талибанците повторно воведуваат егзекуции и отсекување на рацете

M T

Талибанците се подготвени за дипломатски односи но не со сите

M T

Германскиот министер за надворешни работи -новата талибанска влада не дава причина за оптимизам

M T