Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Трамп: Ова не е евакуација, Америка е понижена

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп, рече дека поради катастрофата во Авганистан, неговиот наследник Џозеф Бајден ги понижил САД повеќе од кој било друг претседател во историјата.

“Ова е ужасно време за нашата земја. Мислам дека нашата земја не беше толку понижена сите овие години. Не знам како да го наречам, воен пораз или психолошки пораз”, рече поранешниот американски претседател.

Тој ја спореди ситуацијата со иранската заложничка криза во 1979 година и праша дали одлуките на сегашната американска администрација ќе предизвикаат полош развој на настаните, бидејќи Талибанците го опкружуваат Меѓународниот аеродром Кабул со неговите контролни пунктови и има извештаи за тепање на населението и други насилства.

Трамп, исто така, рече дека сцените снимени викендов, кога Авганистанците висеа од трупот на американскиот воен товарен авион, а подоцна беа убиени кога авионот полетуваше а тие паѓаа, беа понижувачки отколку евакуацијата на американската амбасада во Сајгон во 1975 година.

Трамп, исто така, рече дека за време на преговорите минатата година, тој го предупредил талибанскиот лидер Мула Абдул Гани Барадар дека Соединетите Американски Држави ќе возвратат десет пати посилно доколку Американец е повреден или ако милитантните сили навлезат во забранетите области.

Можеби ќе ве интересира

Америка со порака до Русија: Повлечете ги војниците од украинската граница или ќе следат тешки санкции

M T

Америка со нови правила за влез на странските патници

M T

Америка ги обучува тајванските војници, потврди претседателката на Тајван

M T

Трамп го возвраќа ударот – најави отворање на нова социјална мрежа

M T

Мистериозни експлозии во Америка, граѓаните во паника

M T

САД и сојузниците од Авганистан евакуирале 124.000 луѓе

M T