Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Грушко: Југославија, Либија, сега и Авганистан – логичен исход од политиката на САД

Заменик-министерот за надворешни работи на Русија Александар Грушко изјави дека настаните во Авганистан се логичен исход од повлекувањето на американските воени сили и НАТО армијата.

„ Југославија, Либија, а сега и Авганистан. Дали можеше да се очекува нешто друго? Залудно се потрошија трилиони“, изјави Грушко за „Спутник“.

Грушко потсети дека во НАТО, 20 години, зборувале за тврдината на „трансатлантската хармонија и земајќи го предвид мислењето на секоја членка на Алијансата: заедно дојдовме, заедно ќе заминеме“.

„Америка рече:„ Доста е “, и целото трансатлантско единство се појави во сета своја слава“, изјави Грушко.

Тој, исто така, изјави дека Русија претходно му предложила на НАТО да направи алгоритам на дејствија на тема Авганистан во случај на евакуација во кризни ситуации, меѓутоа, Алијансата не била заинтересирана.

„ Како резултат на оваа ароганција, постојат непростливи барања земјите-членки на ЦСТО сега да ги отворат границите за сите оние кои соработуваа со НАТО“, додаде дипломатот.

Ситуацијата во Авганистан се влоши во последните недели откако започна офанзивата на талибанците врз поголемите градови.

Можеби ќе ве интересира

Песков: Загрижени сме затоа што САД ги зголемува тензиите

M T

Захарова: Русија е подготвена да продолжи конструктивен дијалог со САД за гаранциите

M T

Рекорден број на новозаразени во САД – Најмалку 1,3 милиони случаи на ден

M T

САД и Русија на состанок во Женева за Украина

M T

Во САД речиси милион случаи на Ковид-19 во еден ден

M T

Шефот на кинеската дипломатија: САД ризикуваат да платат премногу за Тајван

M T