Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Претседателот на Авганистан ja напушти земјата

Претседателот на Авганистан, Ашраф Гани избегал од земјата откако Кабул падна во рацете на Талибанците.

Вчера светските медиуми објавија различни информации за местото каде што се движел авионот со Гани, а се споменувале Таџикистан, Узбекистан и Оман.

Според некои светски медиуми, повикувајќи се на објавата на авганистанската амбасада во Ташкент, главниот град на Узбекистан, дека амбасадата нема информации за претседателот на Авганистан, Ашраф Гани.

Кога и Кабул падна во рацете на Талибанците, кои практично за кратко време ја урнаа авганистанската армија со молскавична офанзива, вчера преку социјалните мрежи Гани објави соопштение дека го напуштил Авганистан за да спречи крвопролевање.

Исто така, рано утрово се огласи Казахстан. Министерот за надворешни работи таму рече дека, според неговите информации, Гани не е на територијата на Казахстан.

Можеби ќе ве интересира

Почина претседателот на Европскиот парламент Дејвид Сасоли

M T

Девет деца загинаа во експлозија во Авганистан

M T

Казахстанскиот претседател: Покрената е антитерористичка операција

M T

Полскиот претседател по вторпат заразен со коронавирус

M T

Медлин Олбрајт назначена за претседател на Комитетот за одбранбена политика на САД

M T

Владата и Синдикатот на новинари и медиумски работници спасија четворица новинари од Авганистан

M T