6.8 C
Скопје
9. декември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус + Centar Наука ТОП ВЕСТИ

Застрашувачки топлотен бран се шири од Африка кон Европа, вчера во Тунис имаше 49 степени Целзиусови

Застрашувачки топлотен бран се шири од Северна Африка кон јужна Европа, напиша синоќа на Твитер шкотскиот метеоролог Скот Данкан.

Имено, како што изјави Данкан, вчера во главниот град на Тунис била измерена температура од вртоглави 49 степени, што го собори рекордот.

Просечната температура во Тунис во август е околу 30 степени, а вчера беше соборен рекордот од јули 1943 година, кога беа измерени 47,4 степени.

Рекордно високи температури беа измерени и во северните градови Бизерте и Беја во вторникот.

Во некои делови на земјата, високите температури предизвикаа прекин на електричната енергија бидејќи луѓето преоптоваруваа електрична мрежа користејќи климатизери, а пожари избија во некои планински делови на Тунис.

Денеска се очекуваат температури од 40 степени.

„Ова е само почеток на страшниот топлотен бран“, напиша тој, додавајќи дека вчера на Сицилија е измерена температура од дури 47 степени.

Скот Данкан пишува дека следува злобен топлотен удар во Шпанија.

Скот Данкан е шкотски метеоролог кој живее и работи во Лондон. Работел во различни сегменти на метеоролошката индустрија, а неодамна подготвува временски прогнози и анализи за пазарот на електрична енергија со силен акцент на обновливите извори на енергија во Европа.

Обрнува се поголемо внимание на подобрувањето на обезбедувањето информации за клучните метеоролошки и климатски настани за оние надвор од научната заедница.

Го следат 48.000 луѓе на Твитер.