Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar АвтоЦентар Свет

Британска политичарка: Подобро Голф 6 дизел отколку електричен автомобил

Британската влада беше меѓу првите што објави дека ќе забрани продажба на нови дизели и бензин од 2030 година.

Затоа, би очекувале службениците да бидат целосно наменети за електрични возила. Но, тоа не е секогаш така.

Портпаролката на климатската влада (да, таква функција постои во Обединетото Кралство) Алегра Страттон неодамна откри за Радио Тајмс дека повеќе би сакала да вози својот дизел Фолксваген Голф 6 отколку електричен автомобил.

Стратон, која живее во Лондон, тврди дека претпочита дизел, бидејќи мора редовно да патува околу 350 милји за да ги посети своите родители надвор од Лондон.

„Ова се патувања каде што требаше да застанам и да наполнам електрично возило барем еднаш“, објасни таа, додавајќи дека тие запирања ќе го забават патувањето и ќе предизвикаат непријатност кај нејзините две мали деца.

Страттон беше нападнат од сите, од опозициски политичари до борци против климата. Што ќе правиш, жената само беше искрена. Електричната мобилност е иднината, но за многу возачи во моментов е непрактична.