28.8 C
Скопје
27. септември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Зеленски: Враќањето на Крим на Украина е прашање на време, тоа е моја земја, а не нивна

„Крим никогаш нема да стане дел од Русија“, изјави украинскиот претседател Владимир Зеленски пренесуваат агенциите.

Според него, „Русите никогаш нема да го сакаат Крим како Украинците“. Во интервју за тамошните медиуми тој се навраќа и на своето детство во Крим – пешачење, скокање од карпа во морето.

“Ова е моја земја, ова не е нивна земја. Тие нема да бидат таму, нивните генерации нема да растат таму. И нивните деца не се таму и нема да умрат за нашата земја. Тоа никогаш нема да биде руска територија”, вели Зеленски.

„Затоа, враќањето на полуостровот во Украина е прашање на време“, заклучува Зеленски, пренесуваат медиумите.

Претходно тој во неколку наврати изјави дека властите во Киев прават се за враќање на Крим. Затоа оценува дека е „лансирана“ „Кримската платформа“, чиј самит е закажан за 23 август.

Можеби ќе ве интересира

Спречен уште еден масакр во Русија

M T

Русија бара Приштина веднаш да ја повлече полицијата од северот на Косово

M T

Шестчасовни разговори меѓу руските и американските воени челници

M T